Neptun üzemidő
00:00 – 04:00 rendes üzem
04:00 – 06:00 üzemszünet
06:00 – 24:00 rendes üzem
Az ettől való rendkívüli eltéréseket a hírek között jelentetjük meg.
00:00 – 04:00 rendes üzem
04:00 – 06:00 üzemszünet
06:00 – 24:00 rendes üzem
Az ettől való rendkívüli eltéréseket a hírek között jelentetjük meg.
BEIRATKOZÁS (elsős hallgatók): hallgatói jogviszonyt beiratkozással lehet létesíteni. Beiratkozni csak a képzés kezdetekor kell, viszont átvételkor, képzésváltáskor vagy újra felvétel esetén ismét szükséges! A Neptun rendszerben történő belépés után el kell végezni a bejelentkezést a félévre, majd a személyes adatok ellenőrzését követően le kell adni a 100 Beiratkozási kérelem kérvényt. A beiratkozás pontos menetét az aktuális félév ütemezése szerint hírlevélben tesszük közzé.
BEJELENTKEZÉS (felsőbb évesek): A bejelentkezést minden félév elején a bejelentkezési időszakban kell elvégezni a Neptun hallgatói weben. Ez az időszak az előzetes tárgyfelvétel előtt néhány nappal kezdődik és a regisztrációs hét végéig tart. Bejelentkezni a Neptun Ügyintézés/Beiratkozás/Bejelentkezés felületén az adott félév kiválasztását követően a + (Lehetőségek) opción belül a Bejelentkezést kiválasztva, majd a Nyilatkozat - félév státuszáról feliratú ablakban az aktív vagy passzív lehetőség megjelölése után a Nyilatkozom gombra kattintva lehet. A Neptun egy üzenőablakban visszajelez a bejelentkezés sikerességéről.
Aktív félévre lejárt határidejű tartozás nélkül jelentkezhet be. Aktív státuszú befizetési kötelezettségét vagy aktív státuszú ösztöndíj visszafizetési kötelezettségét a Neptunban a Pénzügyek - Befizetés menüponton a „Minden félévet” kiválasztva tudja ellenőrizni.
Minden képzésen, ahol jogviszonnyal rendelkezik, el kell végezni a bejelentkezést. A képzések között vál(asz)tani a Neptun ablak bal felső sarkában található Képzés menüpontra kattintva megjelenő Képzésválasztás ablakban tud.
A BME TVSZ alapján a hallgatónak a bejelentkezési időszakban a Neptunban kell nyilatkoznia arról, hogy az adott félévben a hallgatói jogviszonyát szüneteltetni szeretné, vagyis passzívra kell állítania a bejelentkezéskor a státuszát. A BME szabályai szerint akár beiratkozás félévében is lehet a hallgató státusza passzív, a létrejött hallgatói jogviszonyát azonnal szüneteltetheti a hallgató. (Fontos, hogy a 100 Beiratkozási kérelem kérvényt ebben az esetben is el kell indítani!)
A hallgató jogviszonyát több alkalommal is szüneteltetheti, de a jogviszony szüneteltetésének egybefüggő időtartama maximum két félév lehet. A hallgatói jogviszony egybefüggő szüneteltetésének két félévnél hosszabb időtartamát a hallgató kérelmére, különösen indokolt esetben a Kari Tanulmányi Bizottság engedélyezheti.
A BME TVSZ alapján a passzív félévek összesített száma korlátozott az alábbiak szerint: alapképzésen 4, mesterképzésen 4, osztatlan képzésen 6 passzív féléve lehet összesen.
Az első oktatási héten a KTH bejelentkezteti passzív félévre, ugyanis a BME TVSZ alapján ebben az esetben a félévet passzív félévként kell nyilvántartani.
Ha a félévre bejelentkezést harmadik alkalommal mulasztja el, vagyis nem jelenti be sem tanulmányai folytatását, sem annak szüneteltetését, hallgatói jogviszonya a regisztrációs időszak utolsó napjával megszüntetésre kerül.
Amennyiben a regisztrációs hét végén lejárt határidejű fizetési kötelezettsége van, vagy önköltséges finanszírozású képzésre átsorolt hallgatóként nem írja alá és nem adja le a képzési szerződését a KTH-ban (ezáltal nem nyilatkozik a tanulmányai önköltséges formában történő folytatásáról), vagy a harmadik oktatási hét második munkanapjáig nem vesz fel tantárgyat, a KTH a TVSZ alapján hivatalból passzívra módosítja a féléves státuszát.
A regisztrációs hét után a félév utólagos aktiválása már csak kérvény leadásával és különeljárási díj befizetésével lehetséges az aktuális félév ütemezésében megadott határidőig. Amennyiben a KTH módosította passzívra a státuszát, előbb meg kell szüntetni a passziválás indokát (leadni a képzési szerződést, befizetni a tartozást, stb.), utána kérelmezheti a félév aktiválását.
A regisztrációs hét után már csak kérvénnyel vonhatja vissza a hallgató a bejelentkezését, vagyis lehet passzív a státusza. Őszi félévben október 14-ig, tavaszi félévben március 14-ig külön indoklás nélkül kérhető a passziválás, utána csak rendkívüli esetekben (szülés, baleset, betegség vagy más, önhibán kívüli váratlan indok) kérhető.
A KTB kedvezményes tanulmányi rendet engedélyezhet tanulmányi kötelezettségek teljesítéséhez az alábbi indokok alapján:
kiemelkedő tanulmányi eredmény, illetve tehetséggondozási programban való részvétel,
párhuzamos képzésben – ide értve a nemzetközi csereprogramokat, mobilitási programokat és más ösztöndíjas képzéseket is – való részvétel,
folyamatosan jó tanulmányi eredmény mellett végzett kiemelkedő szakmai tevékenység, illetve közösségi tevékenység vagy közfeladat ellátása,
országos szintű, aktív élsportolói tevékenység,
szülés, illetve gyermekgondozás, továbbá szülési szabadság,
szociális, illetve egészségügyi helyzet.
A kérelmet a regisztrációs hét végéig kell benyújtani vagy a szociális, illetve egészségügyi helyzet változása esetén a kérelem indokául szolgáló helyzet megváltozását követően.
A tantárgyfelvétel a Neptun hallgatói web Tárgyak/Tárgyfelvétel felületén történik. A Csak a meghirdetett tárgyak jelölőnégyzet bepipálását követően a féléveknél az aktuális félévet kiválasztva, a tárgytípusnál a mintatanterv tárgyait bejelölve, majd a mintatantervek közül a megfelelőt kiválasztva listázhatóak a meghirdetett tantárgyak. A + (Lehetőségek) közül a Tárgy adatok opciót kiválasztva megjelennek a meghirdetett kurzusok. A felvenni kívánt kurzusok kiválasztása után a Mentés gombra kattintva felvételre kerül a tantárgy a megjelölt kurzusokkal.
Tantárgyleadáshoz a Tárgyak/Felvett tárgyak felületen az aktuális félévre felvett tantárgyak listázását követően a leadni kívánt tantárgynál a + (Lehetőségek) opción belül a Tárgyleadást választjuk.
Ha nem tud felvenni egy tárgyat, ellenőrizze a következőket:
bejelentkezett aktív felévre?
van lejárt idejű tartozása?
teljesülnek a tantárgy, esetleg a kiválasztott kurzus felvételi követelményei? (Érdemes megnézni a kurzusok Megjegyzés mezőjét és a kurzus nyelvét is!)
vizsgakurzus esetén rendelkezik érvényes aláírással?
van elég hely a kurzuson? (Kurzuslétszám bővítését a tantárgyat oktató tanszéktől kérheti.)
Ha várólistán maradt a szorgalmi időszak második hete után is, akkor fel kell keresnie a tanszéki adminisztrátort, hogy letörlik-e kurzusról, vagy a kurzus létszámának emelésével véglegesítik-e a kurzuson? Ugyanis ha a státusza várólistás marad, nem tud majd vizsgára jelentkezni a félév végén.
Amennyiben a tantárgy- és kurzusfelvételi időszakban nem vett fel egy tárgyat, az aktuális félév ütemezésében megadott határidőig kérelmezheti a tárgy utólagos felvételét. Amennyiben a hallgató hibájából történik a mulasztás (pl. tartozás miatt nem vette fel a tárgyat, utólag kérte a félév aktiválását, stb.) a kérelem díjköteles, az utólagos felvételért/leadásért kurzusonként különeljárási díjat kell fizetni. Amennyiben a kérvény beadásának indoka valamilyen adminisztratív, tanszéki hiba, a kérelem díjmentes.
Amennyiben 2012. szeptember 1-je előtt kezdte a képzését a hallgató, akkor a felvett, de nem teljesített tantárgyak esetében különeljárási díjat kell fizetni.
Ha 2012. szeptember 1. után kezdte a képzését a hallgató, akkor a tantárgy nem teljesítéséért nem kell fizetni, de a tantárgy újrafelvétele esetén kurzusonként külüneljárási díjat fognak kiróni (kivéve oktatási erőforrást nem igénylő kurzusok, pl. szakmai gyakorlat, szigorlat, egyes vizsgakurzusok).
A 2018/2019. tanév 2. félévben érvényben lévő vagy később megszerzett „Aláírva” aláírásbejegyzések - amennyiben a tantárgykövetelmény eltérő rendelkezést nem tartalmaz – az egyetemen folytatott tanulmányok (ideértve a szakváltás és újrafelvétel útján történő folytatást is) teljes időtartama alatt érvényes. A tantárgykövetelményben meghatározott aláírás érvényessége – a megszerzését követő – két félévnél rövidebb nem lehet.
Kérelem beadásával kérhető korábban legalább elégséges (2) eredménnyel teljesített tantárgy javító célzatú ismételt felvétele. Ugyanazon tantárgy esetében legfeljebb egy alkalommal élhet a hallgató a javító célú ismételt tantárgyteljesítés lehetőségével. Javító céllal tantárgyat felvenni a teljes tanulmányi idő alatt legfeljebb az oklevél megszerzéséhez szükséges kreditmennyiség – felfelé kerekített – tíz százalékáig lehet. A kérvény elfogadása esetén az aktuális félévre tényleges tantárgyfelvétel nem történik.
A kérelem beadása díjköteles! A díj a kérvény leadásakor aznapi befizetési határidővel kerül kiírásra, és a kérvény mindaddig Befizetésre vár státuszú marad, amíg a díj befizetése nem történik meg. Az ügyintéző a befizetés megtörténtéig nem is látja a kérvényt. A kiírt tétel befizetését követően kerül a kérvény az ügyintézőhöz, és lesz a státusza Ügyintézés alatt. A kérvényt a Kari Tanulmányi Bizottság bírálja el. Az engedélyről a KTH határozatot állít ki, amit digitális aláírással hitelesít, és feltölt a kérvényhez mellékletként. A határozatot a tantárgyat oktató tanszékre a hallgatónak kell eljuttatnia. A kérvény érvényességének vége után a kiírt, de be nem fizetett tételek törölve lesznek, így ezeknél a kérvényeknél nem történik ügyintézés.
Félév végén a tanszék az ismételt vizsga eredményével kitöltött papír alapú engedélyt belső postával megküldi a hallgató ügyintézőjének. Javítás esetén az eredmény a tantárgy eredeti teljesítésének félévére kerül bejegyzésre. A javító célú ismételt tantárgyfelvétel során az érintett tantárgyból korábban megszerzett kredit nem vehető el, továbbá a korábbi és az új eredmény közül a hallgató számára kedvezőbbet kell figyelembe venni. Amennyiben nem teljesíti, vagy rosszabb eredménnyel teljesíti a tantárgyat, korábbi eredménye marad érvényben.
Amennyiben a tárgykövetelmény engedi, az otthon elkészített feladat, terv, hallgatói mű, stb. a pótlási időszak végéig késedelmesen beadható. A késedelmes feladatleadásért különeljárási díjat (KED) kell fizetni, ami akkor kerül kirovásra, ha a tanszék a „majd kiírandó tanszéki különeljárási díj” típusú évközi feladathoz eredményt rögzít.
Ha a tárgykövetelményeket és a TVSZ által megszabott jelenléti követelményeket teljesítette, akkor egy alkalommal díjmentes javításra, ismétlésre vagy pótlásra jogosult. Ez a lehetőség a Tárgyak/Feladatok felületen jelenik meg, a jelentkezés az oktató által közölt módon történik.
Különeljárási díj (KED) megfizetése mellett második alkalommal is lehet ismételni vagy javítani, ha a tárgykövetelmény erre lehetőséget biztosít, és az első teljesítményértékelésen vagy annak pótlási/ismétlési/javítási alkalmon részt vett. Erre jelentkezni a Vizsgák/Vizsgajelentkezések felületen lehet mint „Díjköteles pótlás” típusú vizsga.
Aki „Díjköteles pótlás” típusú vizsgán vesz részt, annak a pótlási időszak végén automatikusan ki lesz írva a különeljárási díj -KED. A különeljárási díj mértéke 4500 Ft.
Ha nem tud vizsgára jelentkezni, mert a program azt írja ki, hogy nincs vizsgajelentkezési időszak, akkor nézze meg, jó félévet választott-e ki? Ha a félév jó, tehát nem az a gond, akkor nézze meg a Vizsgák menüpont alatt az adott tárgynál a Lehetőségek – Vizsgaadatok - Alapadatok fülön az Egyedi vizsgajelentkezési időszak kezdetét-végét.
Ha nem tud vizsgára jelentkezni, mert a program azt írja ki, hogy nem teljesült a vizsgajelentkezési feltétel, akkor nézze meg, hogy nincs-e lejárt határidejű aktív státuszú befizetési kötelezettsége a Neptunban a Pénzügyek - Befizetés menüponton a Minden félévet kiválasztva, vagy nincs-e aktív státuszú ösztöndíj-visszafizetési kötelezettsége.
Adott félévben egy tantárgyból tehető vizsgák száma nincs korlátozva. Az ugyanabból a tantárgyból 2016. szeptember 1-jétől tett harmadik és minden további vizsga (szigorlat) díjköteles.
BME-n belül szakváltás/képzési hely/képzési nyelv/munkarend váltás díjmentesen kérhető, a Neptunban leadható 011 Átvételi kérelemben.
Az átvétel ugyanazon képzési területhez tartozó, azonos végzettségi szintet eredményező szakok között kérhető (kivéve osztatlan képzésből alapképzésbe).
A kérelem kitöltésekor csak az azonos képzési területhez tartozó képzésekből lehet választani.
Az őszi félévre vonatkozóan legkésőbb július 15-ig, a tavaszi félévre vonatkozóan legkésőbb január 30-ig adható le. A félév tárgyaink teljesítése után javasolt a kérelmet mielőbb beadni.
Amennyiben alkalmassági vizsga is a felvételi követelmény részét képezi, az átvételi kérelmet a vizsga előtt 15 nappal be kell nyújtani. (Az alkalmassági vizsga időpontjáról a www.felvi.hu honlapon tájékozódhat előzetesen.)
Az átvétel követelményeit, részletes szabályait a BME Tanulmányi és Vizsgaszabályzat 54-55. §-ai tartalmazzák, ami a KTH honlapján a Szabályzatok menüponton belül érhető el. A Karok által meghatározott esetleges további feltételekről a Kari honlapokon talál tájékoztatást.
A kérelemhez nem csatolható melléklet. Engedélyezett képzésváltás esetén a korábban teljesített tárgyak elfogadására az új (átvett) képzésen kell beadnia a 024/A Tantárgy átvezetési, elismerési kérvény kérelmet.
Egy hallgató jogviszonya több okból is megszűnhet. A BME tanulmányi okból az alábbi indokok alapján bocsát el hallgatókat (TVSZ 64. §):
amennyiben a hallgató képzési idő kétszerese alatt nem szerez végbizonyítványt (abszolutóriumot);
amennyiben azonos képzésen, azonos tantárgyból 2012. szeptember 1-jét követően tett sikertelen vizsgáinak/szigorlatainak, javító- és ismétlő javító vizsgáinak/szigorlatainak összesített száma eléri a hatot (vagyis hat elégtelen (1) jegyet kap egy tantárgyból); (Az Nftv. 2022. évi LIX. törvény általi módosítása alapján 2022.12.20-tól nem elbocsátási indok.)
amennyiben ugyanazon tantárgy kreditpontját a 2015/2016. tanév második félévétől kezdődően hatszori tantárgyfelvétel után sem szerzi meg (vagyis egy tántárgyat hatszor felvett és nem teljesített);
amennyiben 2015. október 1-je után létesített hallgatói jogviszonyt alapképzésben vagy osztatlan képzésben, és halmozott súlyozott tanulmányi átlaga a beiratkozást követő negyedik aktív félév végén nem éri el a 2,25 értéket;
amennyiben 2015. október 1-je után létesített hallgatói jogviszonyt mesterképzésben, és a halmozott súlyozott tanulmányi átlaga a beiratkozást követő második aktív félév végén nem éri el a 2,50 értéket;
amennyiben 2015. október 1-je után létesített hallgatói jogviszonyt, és az utolsó három aktív félévében nem szerzett legalább 20 kreditet, vagy az adott képzésre újra felvételt nyert, és a beiratkozástól számított első három aktív félévében nem szerzett legalább 10 kreditet (feltéve, hogy nem vett részt külföldi részképzésben, amelyben folytatott tanulmányai a BME-n beszámíthatók).
Az elbocsátó határozat ellen kérelem leadásával fellebbezéssel élhet a hallgató. Ennek módjáról és határidejéről az elbocsátó határozatban kap tájékoztatást a hallgató.
Emellett megszűnhet a hallgató jogviszonya
a hallgató saját kérésére;
Amennyiben a hallgató saját maga szeretné a hallgatói jogviszonyát megszüntetni, kérését a 032 Saját kérésre elbocsátás Neptun kérvényen nyújthatja be. A kérvény folyamatosan elérhető.
Hallgatói jogviszonya a bejelentés napján, vagyis a kérvényleadás napján fog megszűnni.
átvétel vagy képzésváltás;
Amennyiben átvételét kezdeményezte másik BME képzésre vagy másik intézménybe, akkor az átvételi eljárás alatt a hallgatónak az átvételi döntést követő beiratkozásig vagy bejelentkezésig folyamatos jogviszonnyal kell rendelkeznie!
be nem jelentkezés;
passzív félévszám túllépése;
fizetési hátralék
miatti elbocsátással is.
A Neptunban az Ügyintézés/Záróvizsgák felületen kell kiválasztani azt az időszakot, amelyik az elvégzett képzés/specializáció (szakirány) megnevezését tartalmazza, vagy aminek a nevében az a tanszék került megjelölésre, ahol záróvizsgát tesz. Az időszak során állva a + (Lehetőségek) opción belül a Jelentkezés/Jelentkezés módosítása opciót kell kiválasztani, és a megjelenő Záróvizsga jelentkezés fejlécű ablakban a Mentés gombra kell kattintani. Amennyiben a jelentkezés kérvény kitöltéséhez van kötve, automatikusan megjelenik a kitöltendő kérvény, amit le kell adni.
Sikeres jelentkezés esetén egy üzenőablakban "Sikeresen jelentkezett a záróvizsga időszakra!" tartalmú visszaigazolást kap a Neptuntól és az időszak sorában egy zöld pipa lesz látható.
Fontos! Záróvizsga-időszakra kizárólag utolsó féléves hallgatók jelentkezhetnek. Akinek az előzetes ellenőrzés során nem teljesülnek a záróvizsgára bocsáthatóság feltételei, azt a jelentkezéskor hibaüzenetben tájékoztatjuk erről.
Amennyiben a Kar engedélyezi a záróvizsga-időszakról való lejelentkezést, az időszakon állva + (Lehetőségek) opción belül a Lejelentkezés opcióra kattintva jelentkezhet le a záróvizsga-időszakról.
Javasolt ellenőrizni a jelentkezéshez esetlegesen beállított feltétel(ek) teljesülését az időszak során állva a + (Lehetőségek) opción belül a Bővebb opciót választva az Alidőszakok között beállított Leírás/Jelentkezési feltétel mezőben.
A záróvizsga letételének határideje a hallgatói jogviszony kezdetétől függ:
1. 2006.09.01 és 2012.08.31 között kezdett hallgatók: a záróvizsga letétele nincsen határidőhöz kötve, viszont a végbizonyítvány kiállításától számított hetedik év eltelte után feltételhez köthető.
2. 2012. 09.01 után kezdett hallgatók: a végbizonyítvány kiállításától számítva 5 éven belül tehető záróvizsga. A jogviszony megszűnése után, két éven belül az érvényes képzési követelmények szerint, a második év eltelte után feltételhez köthető.